4
grudnia
2023

A gdyby tak w Święta podzielić się… SOBĄ?

W Mikołajkowy wieczór, 6 grudnia w trasę po Gdańsku wyruszy niezwykły tramwaj. To będzie specjalny pojazd, dzięki któremu wszyscy, którzy będą czuli taką potrzebę, będą mogli podarować innym siebie. I życie.

- Zaprosimy tych, którzy będą chcieli, w bardzo ważną podróż. Specjalnym składem, który ruszy z przystanku Strzyża w kierunku Siedlec o 16.40, rozjaśnimy mrok grudniowego wieczoru, pokazując jak ważne jest dzielenie się sobą. I że, podobnie jak przejazd tym specjalnym pojazdem, ono nic nie kosztuje, można tylko na tym zyskać - mówi Marta Czyż-Taraszkiewicz, prezeska organizatora akcji, Fundacji z Pompą, Pomóż Dzieciom z Białaczką.

Ten tramwaj, to już gdańska tradycja. Ruszy siódmy raz, na jego pokładzie będą przyszli medycy, wolontariusze Fundacji z Pompą, ale równie Mikołaj (w końcu, to Mikołajki!). Wszyscy będą pracować nad podniesieniem świadomości pasażerów w kwestii badań profilaktycznych, rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego i składania oświadczeń woli w sprawie oddania organów do transplantacji. Będzie tez nauka udzielania pierwszej pomocy i… drobne prezenty (w końcu to Mikołajki!). Pierwszym z nich będzie to, że kurs TYM KONKRETNYM tramwajem będzie bezpłatny!

Mikołajkowy tramwaj będzie kursował na trasie Strzyża-Siedlce w godzinach 16.40-19.40 (rozkład na naszej stronie FB).

- Każdy, kto do niego wsiądzie będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku – zapowiada Mikołaj, który na każdym przystanku zachęcać będzie pasażerów do odbycia podróży tym konkretnym tramwajem. - Wciąż wiele osób czeka na przeszczep i szuka bliźniaka genetycznego. Każda nowa zarejestrowana osoba zwiększa szansę trafienia. Przeszczep, to dla biorcy życie, a wiec najwspanialszy z prezentów, jaki można komukolwiek podarować - dodaje.

Wolontariusze będą również zachęcać do wzięcia i wypełnienia oświadczeń woli w sprawie oddawania po śmierci organów do transplantacji.

To nie wszystko. Ratownicy medyczni będą pokazywać jak udzielać pierwszej pomocy. Każdy będzie mógł pod ich czujnym okiem spróbować resuscytacji na specjalnym fantomie. Studenci medycyny zbadają poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze. Zasugerują, jakie kroki podjąć w razie wykrycia nieprawidłowości.

A Mikołaj? Pasażerowie mogą oczywiście liczyć na drobne słodkości i mikołajowe czapki. Ci najmłodsi także na drobne upominki.

Tramwaju nie da się przeoczyć - będzie widoczny już z daleka, bo specjalne oświetlony przez firmę Elmir. Warto do niego wsiąść. Choćby po to, żeby poczuć w nim miłą świąteczną atmosferę.

Akcję organizują Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom Białaczką, Fundacja imienia Bartka Kruczkowskiego Organiści, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa Adiutare, Koło Pediatrii przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed oraz Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Fundacja  z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką – to organizacja założona przez rodziców dzieci chorych na nowotwory krwi. Wspiera Klinikę Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku, jej pacjentów i ich rodziny. Kupuje nowy sprzęt, organizuje wsparcie psychologiczne  dla dzieci, rodziców i personelu medycznego. Organizuje warsztaty arte i muzykoterapii.

Fundacja ORGANIŚCI - powstała po wypadku Bartka. Po wypadku, dzięki decyzji jego rodziców o przeszczepie, ofiarował dar życia 6 osobom. Reakcje i opinie na temat transplantacji z jakimi zetknęli się jego bliscy były nieraz raniące i szokująco niesprawiedliwe. Stwierdzili, że Polacy wciąż zbyt mało wiedzą o przeszczepach i założyli Fundację propagującą transplantacje jako metodę leczenia ratującą życie. Poprzez różne akcje promują świadome dawstwo narządów.

Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa ADIUTARE - uczy dzieci, młodzież i dorosłych udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. ADIUTARE propaguje także niekonwencjonalne formy niesienia pomocy jak np. ratownictwo rowerowe. W szeregach Stowarzyszenia są lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, studenci kierunków medycznych i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Pediatryczne Koło Naukowe GUMed - działa od wielu lat przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii, ma na celu kształcenie i wychowanie przyszłych lekarzy, zwłaszcza pediatrów. Koło zaangażowane jest w działalność naukową oraz liczne inicjatywy społeczne, mające na celu promocję zdrowia.

Galeria
Nasze 500+ dla Kliniki :)

22 listopada 2023

Pięćset plus może przybrać różne postaci. Dziś do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku przyjechało w pudełku. To ponad pięćset plastrów TEGADERM dla n... Czytaj więcej >

'


Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

5 grudnia 2023

Jak wygląda Anioł? Nie wiemy, ale wydaje się nam, że wystarczy popatrzeć na któregokolwiek z naszych Wolontariuszy, żeby mniej więcej mieć o tym pojęcie. Wolontariusze, t... Czytaj więcej >

'

Czytaj także...Pomagają NamZostań Darczyńcą Fundacji

BNP Paribas: 98 2030 0045 1110 0000 0278 0010

Możesz pobrać klasyczny papierowy DW na pocztę lub do banku.


5
grudnia
2023

Zostań Wolontariuszem!

Jak wygląda Anioł? Nie wiemy, ale wydaje się nam, że wystarczy popatrzeć na któregokolwiek z naszych Wolontariuszy, żeby mniej więcej mieć o... Czytaj więcej >

14
listopada
2023

Wolontariusz to jest GOŚĆ!

Studenci GUMedu wspierają nas, gdzie i jak tylko mogą! Tu na przykład członkowie Studenckiego Koła Naukowego Pediatrii byli na targach stud... Czytaj więcej >

4
lutego
2021

Kup produkt z logo - wesprzyj Fundację

Wesprzyj Fundację z Pompą kupując produkty z logo naszej organizacji. W Twoje ręce mogą trafić znaczek, długopis, maseczka, kubek, poduszka ... Czytaj więcej >

15
lipca
2014

Współpraca z biznesem

Jesteś przedsiębiorcą zaangażowanym w sprawy społeczne? Jeszcze nie? To dajemy Ci szansę. Prowadzimy warsztaty terapeutyczne dla dzieci z Kl... Czytaj więcej >

15
lipca
2014

Wykorzystaj to kim jesteś

Masz doświadczenie w organizowaniu akcji promocyjnych? Pomóż nam taką przygotować!Kręcisz filmy? Zrób go dla nas!Internet masz w małym palcu... Czytaj więcej >


hosting dostarcza: