• Żywienie
  • Przepisy

Drugie śniadania w diecie cukrzycowej

Pięć posiłków dziennie. To podstawa każdej diety. Zatem proponujemy przepisy na drugie śniadanie dla osób z posterydową cukrzycą. Smacznego!

Mus truskawkowo-jabłkowy z otrębami :
- 1 małe jabłko
- 1 szklanka truskawek
- 1 łyzka otrębów owsianych
Owoce umyć, jabłko obrać ze skórki. Następnie pokroić na drobne części i zblendować z otrębami

Mini owsianka z kiwi:
- 3 łyżki płatków owsianych

- 1 łyżka siemienia lnianego

- 1-2 kiwi
- 1 łyżeczka miodu
Ugotować na wodzie płatki z siemieniem lnianym. Na koniec dodać łyżeczkę miodu i pokorojone oraz obrane kiwi, wymieszać

Koktajl truskawkowo-borówkowy:
- 1 szklanka mleka 2%
- 1 szklanka truskawek
- 1/2 szklanki borówek
Składniki połączyć i zblendować

Mus czekoladowy z karobem
- 1 mały banan
- 1 łyżeczka miodu
- 1/3 łyżeczki karobu ("mączka chleba świętojańskiego"- łatwiejstrawna forma kakao, zawiera dużo cennych składników odżywczych i zdecydowanie mniej tłuszczu, dostępny w sklepach ze zdrową żywnością
Owoc obrać i pokroić. Składniki połączyć i zblendować

Bułeczka z truskawkowym twarożkiem :
1 mała kajzerka
- 1/3 kostki chudego twarogu
- 1/2 szklanki truskawek
Twaróg zblendować lub ugnieść widelcem z truskawkami (można dosłodzić odrobiną miodu). Posmarować kajzerkę gotowym twarożkiem

Koktajl shrekowy :
- 1 jabłko
- 2 kiwi
- 1/2 natki pietruszki
Owoce obrać, pokroić. Natkę posiekać. Wszystko zblendować ( w razie konieczności dolać wody mineralnej niegazowanej- by dostosować odpowiednią gęstość)

Bułeczka z twarożkiem i szczypiorkiem:
- bułka kajzerka
- masło
- 2 plastry chudego twarogu
- szczypiorek (wedle uznania)
Bułkę posmarować masłem. Położyć plastry twarogu. Posypać posiekanym szczypiorkiem

- 2 jabłka
- 3/4 szklanki płatków owsianych
- 1 jajko
- cynamon (według uznania)

Jogurt owocowy
- 1 opakowanie jogurtu naturalnego 200g
- 1/2 szklanki borówek, malin
Owoc umyć i pokroić. Składniki połączyć i zblendować

Kaszka manna z jabłuszkiem:
- 3-4 łyżki kaszy manny

- 1 łyżka siemienia lnianego

- 1 małe jabłko
- szczypta cynamonu
Ugotować na wodzie kaszę mannę z siemieniem lnianym oraz cynamonem. Na koniec dodać łyżeczkę miodu i 1 starte jabłko bez skórki.

Przepisy opracowała dietetyk kliniczny mgr Natalia Dębiec