Żywienie małych pacjentów z białaczką

Leczenie białaczki polega na przyjmowaniu przez chorego kortykosteroidów oraz chemioterapii. Powszechnie wiadomo, że prawidłowa dieta może znacząco wspomóc leczenie chorób nowotworowych (w tym białaczki), a także zmniejszyć skutki uboczne stosowanych leków.

Dieta małych pacjentów chorych na białaczkę opiera się na zasadach racjonalnego żywienia dzieci z modyfikacjami adekwatnymi dla aktualnego stanu zdrowia dziecka.

Białaczka jest chorobą, w której stan chorego zmienia się bardzo szybko, a sposób żywienia zależy od stanu odżywienia, wyników badań diagnostycznych, rodzaju przyjmowanych leków oraz ogólnego stanu chorego.

W celu prawidłowego komponowania jadłospisów swoich pociech, rodzice dzieci chorych na białaczkę powinni zapoznać się z kryteriami wprowadzania jak i zasadami stosowania takich diet, jak:

1. Dieta lekkostrawna
  2. Dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu (wątrobowa)
  3. Dieta z ograniczeniem węglowodanów łatwo przyswajalnych (cukrzycowa)
  4. Dieta neutropeniczna

dietą w tle